Epson WorkForce DS-1630 (B11B239502)
SKU : B11B239502
คำอธิบายสินค้าแบบย่อ
(ราคาสินค้าไม่รวมภาษีมูลค่าเพิ่ม 7%) การรับประกัน : -
แบรนด์: EPSON
Product description
Brand
 Epson
Description
 Epson WorkForce DS-1630
SKU
 B11B239502
Scanner Type
 A4 flatbed color image scanner
Sensor Type
 CIS
Light Source
 LED
Optical Resolution
 1,200 x 1,200 dpi
Output Resolution
 50 1,200 dpi (in 1 dpi increments)
Scanner Bit Depth (Color)
 30-bit input, 24-bit output
Scanner Bit Depth (Grayscale)
 10-bit input, 8-bit output
Scanner Bit Depth (Black & White)
 10-bit input, 1-bit output
Max Document Size
216 x 297 mm
Output File Formats
 Epson Scan 2: JPEG, TIFF, Multi-TIFF, PDF, Searchable PDF, BMP, PNG
 Document Capture Pro (Win): JPEG, BMP, PDF, Searchable PDF, TIFF, Multi-TIFF, PNG, DOCX, XLSX, PPTX
Scanning Speed
 Flatbed (Black / Color):
 200 dpi: 6.0 sec / 7.0 sec
 300 dpi: 6.0 sec / 7.0 sec
 600 dpi: 14 sec / 26 sec
 ADF Monochrome (Simplex / Duplex):
 200 dpi: 25ppm / 10ipm
 300 dpi: 25ppm / 10ipm
 600 dpi: 10ppm / 6.0ipm
 ADF Color (Simplex / Duplex):
 200 dpi: 25ppm / 10ipm
 300 dpi: 25ppm / 10ipm
 600 dpi: 10ppm / 6.0ipm
ADF Specifications
Scanner Type
 A4 sheet-fed, 3-pass duplex scanner
Optical Sensor
 CIS
Light Source
 RGB LED
Optical Resolution
 600 dpi x 600 dpi
Output Resolution
Min Document Size
 89 x 127 mm (Simplex), 89 x 170 mm (Duplex)
Max Document Size
 215.9 x 3,048 mm
Support Paper Thickness
 50 gsm 120 gsm
ADF Capacity
 50 sheets
Automatic Duplex Scanning
 Yes (3-pass)
Daily Duty Cycle
 up to 1,500 pages / day
Connectivity
 Standard : USB 3.0
Supported OS and Applications
 Supported OS:
 Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10
 Windows Server 2003 / 2008 / 2012
 Mac OS
 Scanner Driver Compatibility
 TWAIN, ISIS, SANE, WIA, ICA
 Bundled Software
Power Supply
 Rated Voltage : AC220240V
 Rated Frequency : 50 - 60 Hz
 Power Consumption : Operating: 11W
                               Sleep: 0.8W
                               Power Off: 0.15W
                               Standby: 5.8W
Dimensions (W x D x H)
 451 x 318 x 121 mm