Zircon UPS True Online 3000VA/2700W (ZC-RTIII-2Y_3000VA/2700W)
SKU : ZC-RTIII-2Y_3000VA/2700W
คำอธิบายสินค้าแบบย่อ
(ราคาสินค้าไม่รวมภาษีมูลค่าเพิ่ม 7%) การรับประกัน : 2 Years
Product description
Brand
 Zircon
Description
 Zircon True Online UPS ZC-RTIII/ 3000VA/2700W/ Rack & Tower type
SKU
 ZC-RTIII-2Y_3000VA/2700W
Specifications
Rating
VA                                         3000VA
WATT                                     2700W
Input
Phase                                     Single Phase & Ground
Rated Voltage                          200/208/220/230/240VAC
Voltage Range                         110-290V*
Frequency Range                      50Hz-60Hz (Auto-Detect)
Power Factor                            > 0.98
Current THDi                            <7% at 100% Non-Linear Load
ECO Range                              Same As The Bypass
Generator Input                        Support
Output
Power Factor                            0.9
Voltage Regulation                    +/- 2%
Frequency - Utility Mode            50Hz or 60Hz (Synchronized to Mains)
               - Battery Mode          50Hz-60Hz  +/- 0.02% Hz
Crest Factor                             3:1
THD                                        < 3% with Linear Load
                                             < 5% with non  Linear Load
Wave Form                              Pure Sine Wave
Efficiency
AC Mode ( Full Load )                Up to 90%
​Battery  Mode ( Full Load )         >88%
ECO Mode ( Full Load )              >94%
Battery
Voltage                                   72Vdc
Capacity (Standard Unit)             12V/9Ah
Recharge Time to 90%               4-5 Hours
Charging current                      1.4A
Battery Socket                         Anderson Like PowerPole Modular Connectors
Transfer Time
Utility to Battery; 0ms, Utility to Bypass <4ms
Display
Status LED & LCD                   Load/Battery/Input/Output/Operating Mode information
Reading on the LCD                Load/Battery/Input/Output/Operating Mode information
Physical
Weight (Kilogram)                     26.2
Input Connection                      IEC320 C14-10A
Output Connection                   Universal x 6, IEC320 C19-16A x1
External Battery Connection        Anderson like PowerPole Modular connectors
Communication Interface
Smart RS232/USB Port                Support Windows Family, Linux, FreeDSB, etc.
Communication slot                   SNMP Card (independent to RS232)
RJ 45                                      Built-in Power Surge, Lightning Protection Device
Environment
Operating Temperature              0 °C - 40 ° C
Storage Temperature                 -25  °C - +55 °C
Humidity                                 0-90% non-condensing