Notebook Acer Swift Go 14 AI SFG14-75-78J1 (NX.JNBST.00A) (14.0")
SKU : NX.JNBST.00A
คำอธิบายสินค้าแบบย่อ
(ราคาสินค้าไม่รวมภาษีมูลค่าเพิ่ม 7%) การรับประกัน : 3 Years
แบรนด์: Acer
Product description
Brand
 Acer
Description
 Notebook Acer Swift Go 14 AI SFG14-75-78J1 (Steam Blue)
SKU
 NX.JNBST.00A
Processor
 Intel® Core™ Ultra 7 258V (2.2GHz up to 4.8GHz, 8C(4P+4LPE)/8T, 12MB Cache)
Memory
 RAM 32GB LPDDR5X (onboard)
Storage
 SSD 1TB NVMe PCIe Gen4
Graphic
 Intel® Arc™ graphics
Display
 14 inch OLED WUXGA (1920x1200) DCI-P3 100%, Acer CineCrystal™ (16:10), high-brightness (400 nits)
Optical Drive
 None
Ports
 2 x USB Type-C™ ports supporting:
 - USB4® 40Gbps
 - Thunderbolt™ 4
 - USB charging 5 V; 3 A
 - DC-in port 20 V; 65 or 100 W
 2 x USB 3.2 Gen 1 with one featuring power off USB charging
 HDMI® 2.1 port with HDCP support
 Headphone/speaker jack
 microSD™ Card reader
Network
 Wi-Fi 7, 2x2 MU-MIMO technology, Supports Bluetooth® 5.4 or above
OS
 Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 (Pre-installed)
 Microsoft 365 basic (12 Months) + PC Game Pass (3 Months)
Keyboard
 80-/81-/85-key Acer backlight keyboard layout with multiple international language support, SR03P
Touchpad
 multitasking; application commands
 Multi-control Lighting touchpad
 Microsoft Precision Touchpad certification
 Moisture resistant
 Corning® Gorilla® Glass
Control Keys
 Programmable key – my key
 Acer Sense Key
 Copilot Key
Battery/Power
 Power adapter: 3-pin 100 W PD PCR 50%, TCO 9.0 AC adapter